रिब्दीकाेट ख्याहाका व्यावसायिक किसानलाई ५० प्रतिशत अनुदानमा हाते ट्र्याक्टर वितरण

 

पाल्पा- कृषि व्यवसायमा यान्त्रिकीकरणको माध्यमबाट न्यून लागतमा उत्पादन वृद्धिको योजनासहित पाल्पाको रिब्दीकाेट गाउँपालिकाले व्यावसायिक किसानलाई हातेट्र्याक्टर वितरण गरेको छ । गाउँपालिकाले हेफरसँगकाे सहकार्य र कृषकसँगको ५० प्रतिशत लागत साझेदारी अनुदानमा ५ वटा हातेट्र्याक्टर वितरण गरेको हो।

 

कार्यक्रमका प्रमुख अतिथि रिब्दीकाेट गाउँपालिकाका अध्यक्ष नारायण बहादुर कार्कीले कृषकहरूलाई यान्त्रिकरणकाे प्रयाेग गरि कृषि उपजमा वृद्धि गर्नका लागि हाते ट्याक्टर वितरण गरिएको बताउनुभयो । यान्त्रिकरणकाे प्रयाेग गरि कृषि उपजका कार्यहरू गर्दा समय र पैसाकाे बचत हुने र कृषि उपजमा समेत वृद्धि हुने परिस्थितिलाई मध्ये नजर गरि प्रति ट्र्याक्टर ५५ हजार मूल्यमा कृषकले ५० प्रतिशत साझेदारी अनुदानमा ट्याक्टर वितरण गरिएको बताउनुभयो । जमीन खनजोतका लागि गोरू पाल्न कृषकले झन्झट मान्ने र लागत बढी हुँदा पछिल्लो समय कृषकहरू हातेट्र्याक्टरतर्फ आकर्षित भएको बताउनुभयो । गाउँपालिकाले कृषिको विकासलाई प्राथमिकतामा राखेको बताउँदै अध्यक्ष कार्कीले ‘कृषि व्यवसायलाई समयानुकूल परिर्वतन गर्दै यान्त्रिकीकरण र आधुनिकीकरणका माध्यमबाट अधिकतम उत्पादन बढाउँदै रोजगारी सिर्जना र स्वरोजगार अभिवृद्धिको योजना गाउँपालिकाकाे रहेको बताउनुभयो । समृृद्ध रिब्दीकाेट निर्माणका लागि कृषि, पर्यटन, जलस्रोत, वन, पूर्वाधारसहित समन्यायिक समृद्धिलाई जोड दिएकाे बताउनुभयो ।

 

कृषि क्षेत्रको आधुनिकीकरण यान्त्रिकीकरण, विशिष्टीकरण, व्यावसायीकरण र बजारीकरण गरी उत्पादन र उत्पादकत्व वृद्धिमा टेवा पुर्याउने वडा अध्यक्ष चिरञ्जीवी पाेखरेलले बताउनुभयो । कृषकहरूले वितरित कृषि अाैजारहरूकाे प्रयाेग गरि कृषि उत्पादनमा वृद्धि गर्न अार्गह गर्नु भएको छ ।

 

गाउँपालिकाका कृषि शाखा प्रमुख रन्जिव कुवरले रिब्दीकाेट गाउँपालिकाका अधिकाश नागरिकहरू कृषि पेशामा अाश्रित रहेकाले गाउँपालिकाले कृषि क्षेत्रमा नागरिकहरूकाे निर्भरतालाई मध्ये नजर गरि कृषिलाई अाधुनिकिकरण गर्न गाउँपालिका विशेष याेजनाका साथ अगाडि बढेको बताउनुभयो ।

About Author

रुरु संचार मिडिया प्रा.लि
रुरु संचार मिडिया प्रा.लि
Articles: 836

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *