रुरुधामलाई साँस्कृतिक केन्द्र बनाउन पहल गरिनु पर्नेमा जाेड

कृष्ण अन्जान रुरुधाम सँस्कृत शिक्षालाई सम्बर्द्धन र प्रवर्द्धन गर्दै ऐतिहासिक र धार्मिक क्षेत्र रुरुधामलाई साँस्कृतिक केन्द्रकाे रुपमा विकास गर्नु पर्नेमा जाेड दिईएकाे छ । रुरुधाममा रहेको सँस्कृत तथा साधारण माध्यमिक विध्यालयकाे एक सय एघारौं वार्षिकोत्सब तथा अभिभावक दिवसमा बाेल्दै रुरुक्षेत्र गाउँ पालिकाका अध्यक्ष यदु ज्ञवालीले पछिल्लो चरणमा हिन्दु धर्म प्रतिकाे आस्था बढ्दै गर्दा सँस्कृत शिक्षाकाे विकास सँगै रुरुधामलाई धार्मिक र साँस्कृतिक केन्द्रकाे रुपमा विकास गर्दै याे क्षेत्रलाई भारतकाे गया र काँसिकै रुपमा विकास गरिनु पर्ने बताए । लामाे ईतिहास बाेकेकाे रुरुधाम र यहाँ रहेको सँस्कृत शिक्षाकाे केन्द्र बिन्दु सँस्कृत माध्यमिक विध्यालय सँगै सँस्कृत माध्यमिक विध्यालयमा सन्चालित गुरुकुललाई व्यवस्थित गर्दै सँस्कृत शिक्षाकाे सम्बर्द्धन र प्रवर्द्धनका लागि रुरुक्षेत्र गाउँपालिकाले सँघ र प्रदेश सँग समन्वय गरि आवस्यक कदम चाल्ने समेत रुरुक्षेत्र गाउँ पालिका अध्यक्ष यदु ज्ञवालीले बताए । वार्षिकोत्सब कार्यक्रममा आफ्नो धारणा राख्दै रुरुक्षेत्र गाउँ पालिकाका सामाजिक विकास समितिका सँयाेजक समेत रहेका वडा न ३ अध्यक्ष शेषनारायण पौडेलले सँस्कृत शिक्षाकाे विकासका लागि गुरुकुल पद्धतिलाई सँरक्षण गर्नु पर्नेमा जाेड दिए । रुरुक्षेत्र गाउँ पालिका वडा न १ का वडा सदस्य घनस्याम ज्ञवालीले सँस्कृत माध्यमिक विध्यालय र यहाँ सन्चालित गुरुकुलिय पद्धतिकाे शैक्षिक विकासमा आफ्नो ठाउँबाट सबैले सहयाेग गर्नु पर्ने बताए । वार्षिकोत्सब कार्यक्रममा विध्यालयका प्राचार्य माधव ज्ञवालीले विध्यालयकाे शैक्षिक प्रतिवेदन र लेखापाल चिरन्जिवि ज्ञवालीले आर्थिक प्रतिवेदन प्रस्तुत गरेका थिए । विध्यालय व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष रामलाल वि ककाे अध्यक्षतामा भएकाे कार्यक्रममा विभिन्न विधामा उत्कृष्टता हासिल गर्ने विध्यार्थी हरुका साथै विध्यालयमा याेगदान दिने अभिभावक ,र शैक्षिक गुणस्तर कायम राख्न लागिपर्ने शिक्षकहरुलाई सम्मान र पुरस्कृत गरिएकाे थियाे ।वार्षिकोत्सब कार्यक्रममा विध्यार्थी हरुले साँस्कृतिक कार्यक्रम प्रस्तुत गरेका थिए भने करिब एक दर्जन शुभचिन्तक हरुले शुभकामना मन्तव्य दिएका थिए ।विध्यालयका शिक्षक धनन्जय भण्डारीले सन्चालन गरेकाे कार्यक्रममा शिक्षक कृष्ण भट्टराईले स्वागत गरेका थिए ।विध्यालयले दिएकाे तथ्यांक अनुसार कक्षा छ देखि बाह्र सम्म १ सय ५२ जना विध्यार्थी हरु अध्ययनरत छन भने गुरुकुलमा ३२ जना वटुकहरु आवासीय रुपमा रहेकाे रिडीबाट कृष्ण अन्जानकाे समाचारमा उल्लेख छ ।

About Author

रुरु संचार मिडिया प्रा.लि
रुरु संचार मिडिया प्रा.लि
Articles: 670

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *