रुरु क्षेत्र गाउँपालिकामा नीति कार्यक्रम प्रस्तुत कार्यक्रम देख्दा सबै लाई चित्त बुझ्दो

चुरामणि तिमिल्सिना  असार  ८

रुरु क्षेत्र गाउँपालिका बलेटक्सार को गुल्मीमा १४ औं गाउँ सभा सुरु भएको छ । आर्थिक वर्ष २०८० / 0८१ को नीति तथा कार्यक्रम गाउँपालिकाका अध्यक्ष यदु ज्ञवालीले सभामा प्रस्तुत गर्नु भएको थियो।रुरु क्षेत्र गाउँपालिका कृषि उत्पादन ,शिक्षा ,र धार्मिक पर्यटकीय दृस्ठिकोण अगाडी रहेकोले पालिका लाई सुन्दर गाउँपालिका पहिचान गर्ने योजना अगाडी सारिएको छ।

।पालिका देखि वडा सम्मका सबै कार्यालयका कामहरुलाई सेवा प्रवाहमा चुस्त दुरुस्त राख्ने , सडक पहुचलाई निरन्तर दिने,युवा रोजगार लाई प्राथमिकतामा राखिने नीति कार्यक्रममा पेस गरिएको छ ।
कार्यक्रम सम्पादन हुँदै गर्दा पालिका लाई चुनौती समेत रहेको अध्यक्षले कार्यक्रममा प्रस्तुत गर्नु भएको छ । रोजगार उन्मुख सीपमुलक शिक्षाको बिकास , कृषक सामु सुचनाको अभाव , अव्यवस्थित बसोबास , निर्माण सम्पन्न भएको योजना र पुर्वाधार लाई संरक्षणमा चुनौती रहेको उल्लेख गरिएको छ ।


पालीकाले कृषक लाई अनुदान ,बाली संरक्षण , कार्यक्रम नर्सरी, कर शिक्षा कार्यक्रम, सहकारी कार्यक्रम सङै सहकारी लाई मुल्यांकन गरी पुरस्कृत , बृहत् स्वास्थ शिविर , विभिन्न समयमा आयुर्बेद कार्यक्रम सन्चालन घर घरमा निशुल्क स्वास्थ प्रशिक्षण सङ्गै औषधी वितरण , रुरु धाममा कृषि मेला ,प्रभावकारी समेत भएको उल्लेख गरिएको छ। नीति कार्यक्रममा बिद्युत लाइ ब्यबस्थापन गर्न काठे पुल लाई बिस्थापित गरि स्टिलका पोल राख्ने ,साझेदारी कार्यक्रममाबिधुतीय चुलो बितरण गर्ने ,मुख्य सडक खण्डमा सडकबत्ती सन्चालन गरिने, यस्तै बिध्यालय लाई समायोजनका कार्यक्रम लाई निरन्तरता प्रदान गर्न शिक्षकहरु लाई विभिन्न तालिम प्रदान गर्ने , स्थानीय पाठ्यक्रम लागू गर्ने , आधारभुत तथा माध्यमिक तहका छात्राहरु लाई निशुल्क प्याड उपलब्ध गराउने , हरेक शैक्षिक सस्थाहरुमा प्रबिधि मैत्री कक्षाहरु सन्चालन गरिने, बिद्यार्थी लाई विभिन्न चेतना मुलक कार्यक्रम पनि सन्चालन गरिने कार्यक्रम समाबेश गरिएको छ ।

पालिकाले यश बर्ष बुहारी शिक्षा कार्यक्रम पनि सन्चालन गर्ने छ । स्वास्थ क्षेत्रमा काम सम्पदान गर्न सबै सेवालाई प्रभाव कारी रुपमा अगाडी लैजाने निति अगाडी सारीएको छ। पालिकाले योग शिविर स्वास्थ शिविर महिला सिविर बिमा कार्यक्रम लाई पनि महत्वका साथ अगाडी बढाइने योजना रहेको अध्यक्ष ज्ञवालीले बताउनु भयो। यस्तै बातावरण लाई हराभरा बनाउन र धार्मिक क्षेत्र भएकाले पोखरी खन्ने तथा पिपलको बृक्ष रोपण गरेर आउने पर्यटक लाई रुरुधाम देख्न लायक बनाउने योजना पनि अगाडी सारीएको छ।

About Author

रुरु संचार मिडिया प्रा.लि
रुरु संचार मिडिया प्रा.लि
Articles: 836

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *