भट्कुवाको बेसारलाई अब देखि बजारमा प्याकीङको रुपमा लैजाने किसानको आय श्रोतमा वृद्धि गरिने

चुरामणि  तिमिल्सिना  असार २६

गुल्मीको रुरु क्षेत्र गाउँपालिका वडा नं १ भट्कुवामा ३ दिने खाद्य प्रशोधन तथा उत्पादन तालिमको औपचारिक कार्यक्रमका बीच समापन गरिएको छ । घरेलु तथा साना उद्योग कार्यालय तम्घास गुल्मीको आयोजना र रुरु क्षेत्र गाउँपालिकाको व्यवस्थापनमा तालिम आयोजना गरिएको हो । समापन कार्यक्रममा रुरु क्षेत्र गाउँपालिकाका अध्यक्ष यदु ज्ञवाली प्रमुख अतिथी रहनुभएको थियो। घरेलुु तथा साना उद्योग कार्यालय तम्घास गुल्मीका उद्योग अधिकृत सुरेन्द्र भण्डारीको अध्यक्षतामा सम्पन्न तालिममा उद्योग बाणिज्य तथा उपभोक्ता हित संरक्षण निर्देशानलय भैरहवाका निर्देशक दामोदर भण्डारी, वडा नं १ का वडा अध्यक्ष नवराज बि.क. पालिका प्रशासनका शाखा प्रमुख राम प्रसाद ज्ञवाली वडा सचिव राम प्रसाद ज्ञवाली टोल संयोजक प्रेम भण्डारी, महिला नेतृत्व लक्ष्मी ज्ञवालीको विशिष्ट आतिथ्यता रहेको थियो ।


गाउँघरमा अत्यधिक रुपमा जङगली जनावर बादर, राते, मृग, दुम्सी, कालिजले बाली लगाउदा लगाउदै माटोबाट नै निकाल्ने मकै हुनसाथ मकै नै भाचिदिने जस्ता क्रियाकलापले आफुहरु निकै नै हैरानीमा परेकोले घरेलु कार्यलयलाई यो तालिम उक्त क्षेत्रमा ल्याउदाभट्कुवा बासी नै खुसी भएको कार्यक्रमका बक्ताहरुले बताउनु भयो ।

कार्यक्रममा भनाइ राख्दै कार्यक्रमका प्रमुख अतिथि पालिकाका अध्यक्ष यदु ज्ञवालीले अब यो तालिम पछी यस भट्कुवा क्षेत्रमा बैकल्पिक बालिको रुपमा अदुवा बेसारलाई प्रशोधन गरेर सानै भएपनि उद्योग संचालन गरि लेभलिङ गरेर बजारीकरण गर्ने गाउँका कुना कुना बाझो बारिमा सबैले यो अभियान सन्चालन गरेर बेसार लगाउन आग्रह गर्दै आगामी दिनमा पालिकाले उत्पादन कर्ताले उत्पादन गरेको सामग्री नबिकेको अवस्थामा पालिकाले नै बजारमा पुर्याइदिने जिम्मेवारी लिने बताउनु भयो। उहाँले थुप्रै युवाहरु बिदेश भएको र गाउँघर सुन्य अवस्था हुनै राख्दा भट्कुवाका दिदी बैनिले यो कार्यक्रम सन्चालन गरेको देख्दा आफुलाइ खुशी लागेको पालिकाले आवस्यक सहयोग समेत बताउनु भयो ।

यस क्षेत्रमा धेरै किसिमका नगदे बालीको सम्भावना भएता पनि अहिले सम्म कुनै पनि उद्योग सन्चालन नभएकोले यो तालिम पश्चात् सबैको सहयोगमा उद्योग नै सन्चालन गरेको लक्ष्य समेत यो भट्कुवा ले गरेको देख्दा आफु लाई खुशी लागेको रबेसार बाट वर्षमा लाखौं कमाउन सकिने हुदा नेपालमै केही गरौ भन्ने उद्देश बोकेर गाउँका कुना कुनामा आफ्नो कार्यालय र आफू निरन्तर लागेको निर्देशक भण्डारीले बताउनु भयो। । गाउँ घरमा प्रशस्त मात्रामा कच्चा पदार्थ पाइने र यसलाई प्रशोधन गरेर बजारमा पुर्याउन सकेमात्र पनि किसानको जीवन स्तरमा वृद्धि हुने र राम्रो आम्दानीको श्रोत हुने कुरामा आफु ढुक्क रहेको तालिम प्रशिक्षणणको रुपमा सहभागी भएर कार्यक्रम लाई सहजीकरण गर्नुभएका घरेलुका त्रिबिक्रम ज्ञवालीले बताउनु भयो कार्यक्रम समापन सत्रमा भट्कुवाका महिला समुह लाई बेसार बनाउने विभिन्न उपकरण र नापतौल गर्ने उपकरण पनि घरेलुले हस्तान्तरण गरेको हो । तालिममा महिला समुह स्थानीय बौद्धिक महानुभावहरु समाजसेवीहरुको आतिथ्यता रहेको थियो ।

About Author

रुरु संचार मिडिया प्रा.लि
रुरु संचार मिडिया प्रा.लि
Articles: 868

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *