रुरुक्षेत्र गाउँपालिकाको बार्षिक समिक्षा गोष्टी तथा कार्यसम्पादन करार संझौता सम्पन्न, प्रदेश र संघ बाट धेरै बजेट ल्याएको सांसद पाण्डेयको दाबी

रुरुक्षेत्र गाउँपालिकाको बार्षिक समिक्षा गोष्टी तथा कार्यसम्पादन करार संझौता सम्पन्न, प्रदेश र संघ बाट धेरै बजेट ल्याएको सांसद पाण्डेयको दाबी ।
भदौ १३
रुरुक्षेत्र गाउँपालिका

गुल्मी क्षेत्र नम्बर १ “क” का प्रदेश सांसद टिकाराम पाण्डेयले ३ तहको सरकार मध्ये स्थानिय तह सरकार स्थाइ भएको बताउनु भएको छ । नागरिकसंग प्रतक्ष जोडिएको सरकार भएकोले यसको भुमिका दैनिकी संग जोडिएको पनि बताउनु भयो । प्रदेश सरकार अधिकार बिहिन भएकोले केही गर्न सक्ने अवस्थामा नरहेको समेत बताउनु भयो । उहाले रुरुक्षेत्र गाउँपालिका गुल्मीको बार्षिक समिक्षा गोष्टी तथा कार्यसम्पादन करार संझौता कार्यक्रम उद्घाटन गर्दै यस्तो बताउनु भएको हो । रुरुक्षेत्र गाउँपालिकाले गुल्मीका अन्य पालिकाको तुलनामा प्रदेश र संघ बाट धेरै बजेट ल्याएकोमा गाउँपालिका अध्यक्ष यदु ज्ञववालीको प्रसंसा समेत गर्नु भयो ।

कार्यक्रमका बिशिष्ठ अतिथी जिल्ला समन्वय समितिका अध्यक्ष द्रोण बहादुर खत्रीले रुरुक्षेत्र गाउँपालिकाले उत्पादनमा जोड दिनु पर्ने र त्यसमा पनि रुरुकै पहिचान बनेको उखु उत्पादनलाई प्राथमिकतामा राख्नु पर्नेमा जोड दिनु भयो । उहाले कार्यसम्पादन करार संझौता, सेवाप्रवाहमा सेवाग्राहीले अनुभुती गर्ने गरि कार्यान्वयन गर्न आग्रह गर्नु भयो ।

गाउँपालिका अध्यक्ष यदु ज्ञववालीले सबैै योजनाहरु असोज महिना भित्र संझौता र टेण्डर प्रक्रिया सक्ने बताउनुु भयो । उहाले अनुगमनलाई प्रभाबकारी बनाउने सेवाप्रवाहमा अब्बल बन्न सबै आआफ्नो ठाउँबाट लागिपर्नु पर्ने बताउनु भयो ।

गाउँपालिका उपाध्यक्ष मिनादेबी गौतमले प्रतिबद्धता र करार सफल कार्यान्वयनको लागि जोड दिनु भएको थियो ।

बार्षिक समिक्षा गोष्टी तथा कार्यसम्पादन करार संझौता कार्यक्रम गाउँपालिकाको सभाहल रानिबासमा बुधबार सम्पन्न भएको हो ।

कार्यक्रममा गत आर्थिक बर्ष २०७९ /८० को कुल बजेट ६२ करोड १० लाख ७४ हजार ४ सय ९ रुपैयाको आय ब्याय तथा कुल ८४.४८ प्रतिशत बित्तिय प्रगती प्रतिवेदना सार्वजनिक गरिएको थियो । जसमा चालु तर्फ ८७. १ प्रतिशत र पूँजिगत तर्फ ८०.४५ प्रतिशत बित्तिय प्रगती उल्यख गरिएको छ ।

कार्यक्रममा बिभिन्न शाखा र ६ वटै वडाको बार्षिक प्रतिबेदन प्रस्तुत गरिएको थियो ।
कार्यक्रममा गाउँपालिका अध्यक्ष यदु ज्ञवालीले प्रमुख प्रशासकिय अधिकृत लक्ष्मण पाण्डेय र प्रमुख प्रशासकिय अधिकृत पाण्डेयले शाखा प्रमुखहरुलाई बार्षिक कार्यसम्पादन करार गराउनु भएको थियो । अब देखि सोहि करार अनुसार मुस्कान सहित बिनाझन्झट कार्यसम्पादन र सेवाप्रवाह हुने प्रमुख प्रशासकिय अधिकृत पाण्डेयले बताउनु भयो ।

योजना तथा अनुगमन शाखाका रुद्रहरी पुरीले ३ सय ३१ योजना मध्ये ३ सय २६ सम्पन्न भएकको ४ वटा बहुबर्षिय रहेको र एउटा ययोजना असफल भएको प्रतिबेदन प्रस्तुत गर्नु भयो ।

पूर्वाधार बिकास शाखाका मिलन श्रेष्ठले सडक, भवन, खानेपानी लगायतका योजनाको रिपोर्ट दिदै सानो रकमका योजनाले झन्झट मत्रै थपेको उल्ययख गर्नु भययो ।

स्वास्थ्य शाखा प्रमुख छत्र बहादुर अधिकारीले स्वास्थ्य क्षेत्रको प्रतिबेदन प्रस्तुत गर्दै बिभिन्न समयमा पालिकाले संचालन गरेका शिबिर निकै प्रभाबकारी रहेको उल्यख गर्नु भयो ।

शिक्षा शाखा प्रमुख झबिलाल बिकले शैक्षिक प्रतिबेदन प्रस्तुत गदै, सामुदायिक बिद्यालयमा प्रधानाध्यापक खुल्ला प्रतिशप्रधा बाट नियुक्त गर्ने कार्यबिधी तयार भई निर्णयको लागि छलफलमा रहेको बताउनु भयो । नितिगत समस्याको कारण पालिका भित्रका ३ वटा क्यम्पसले गालिकाको अनुदान प्राप्त गर्न नसकेको पनि प्रतिबेदनमा उल्यख गर्नु भएको छ ।

कृषि शाखाकी पबित्रा गौतमले पालिकामा कृषी उत्पादनमा बृद्धी भएको बताउदै आलु पकेट कार्यक्रम प्रभाबबारी रहेको उल्यख गर्नु भयो ।

पशु शाखाका प्रमुख अमीत  ज्ञवालीले रेबिज, लम्पीस्किन लगायतले पशु पालनमा क्षती पुगेको बताउदै अब पालिका सामान्य हुदै गएको उल्यख गर्नु भयो ।

प्रशासन शाखा प्रमुख राम प्रसाद ज्ञवालीले प्रशासनिक प्रतिबेदन प्रस्तुत गर्दै पालिकाले बिज्ञापन गर्दा पनि आबेदन पर्न छोडेको र कर्मचारी अभाब भएको उल्यख गर्नु भयो ।

आर्थिक प्रशासन प्रमुख हेम बहादुर कार्कीले आर्थिक प्रतिबेदन प्रस्तुत गर्नु भएको थियो ।

यसै गरि प्रधान मन्त्री रोजगार तथा न्यायीक समितिका बिष्णुु रेग्मी,आन्तरिक लेखा परिक्षणका युवराज केशी ,पंजीकरण शाखाकी सीता ज्ञवाली,लधुउद्यम बिकास शाखाकी प्रतिमा पचभैया,आयुरबेद शाखाका नन्द बहादुर गेलाङ्ग र ६ वटै वडाका सचिबहरुले आआफ्ना प्रतिबेदन प्रस्तुत गर्नु भएको थियो ।

About Author

रुरु संचार मिडिया प्रा.लि
रुरु संचार मिडिया प्रा.लि
Articles: 868

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *