बजारमा दैनिक उपभोग्य खाद्यान्नमा मूल्यवृद्धि,गुल्मीका नागरिक पनि मारमा

बजारमा दैनिक उपभोग्य खाद्यान्नमा मूल्यवृद्धि,गुल्मीका नागरिक पनि मारमा ।
हुमाकान्त पोख्रेल
असोज ७
गुल्मी
चाडपर्व नजिकिएसँगै बजारमा दैनिक उपभोग्य खाद्यान्नमा मूल्यवृद्धि भएको छ । पछिल्लो केहि दिन यता दैनिक उपभोग्य खाद्यान्नमा भएको मूल्य बृद्धिले गर्दा गुल्मीका नागरिक पनि मारमा परेका छन् ।
चाडपर्व नजिकिएसँगै दैनिक भान्सामा प्रयोग हुने चामल, चिनी, दाल, मैदा, आटा, मसला लगायतका वस्तुको मूल्य आकासिएको छ । केहि दिन अघि चिनीको मूल्य १०५ प्रतिकेजी थियो । अहिले बढेर १२५ भन्दा वढि पुगेको छ । जिरा, चामल, लगायतका खाद्यान्नमा मूल्य वृद्धि भएको छ । गुल्मी जिल्ला सदरमुकाम तम्घास बजार लगायत ग्रामीण क्षेत्रका बजार दैनिक उपभोग्य सामाग्रीको मूल्य बृद्धि भएको छ । अहिले बजारमा सबै दैनिक उपभोग्य वस्तुको मूल्य बृद्धिको मारमा सर्वसाधारण नागरिक मर्कामा परेका छन् ।
नेपालमा उत्पादन हुने खाद्यान्नले नपुग्ने हुँदा छिमेकी देश भारतबाट आयतको भर पर्नु पर्ने हुन्छ पर्छ ।तर पछिल्लो केहि दिन यता छिमेकी देश भारतले दैनिक उपभोग्य खाद्यान्न चामल लगायतका वस्तुमा मूल्य बृद्धि भएको देखाउँदै नेपालका उद्योगी व्यवसायीहरूले नेपालमै उत्पादन हुने खाद्यान्नको समेत मूल्य वृद्धि गरेका छन् । बजारमा अहिले दैनिक उपभोगय वस्तुको मूल्य थरिथरिका छन् । चाडपर्वमा अन्य समयमा भन्दा दैनिक उपभोग्य वस्तुको खपत वढी हुन्छ । त्यसैले पनि व्यवपारिहरु यहि मौका छोपेर खाद्यान्नको कृत्रिम अभाव सृजना समेत गर्ने गर्दछन् । यसैलाई मध्य जनर राखेर प्रशासनले चाडपर्व लक्षित बजार अनुगमन पनि गर्ने गर्दछ ।
गाउँदेखि शहरसम्म दैनिक उपभोग गर्ने वस्तुको मुल्यवृद्धिले सर्वसाधारणलाई समस्या निम्ताएको छ । पछिल्लो समय दैनिक उपभोग गर्ने वस्तुको मूल्य आकासिदै गएपछि दैनिक ज्याला मजदूरी गरेर दैनिकी चलाउने अवस्था अझ कष्टकर बन्दै गएको छ ।

About Author

रुरु संचार मिडिया प्रा.लि
रुरु संचार मिडिया प्रा.लि
Articles: 853

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *