स्थानीय कच्चापदार्थबाट मसला बनाउँदै माथागढी

 

पाल्पा । माथागढी गाउँपालिकाले स्थानीय कच्चा पदार्थहरुबाट निर्मित मसला उत्पादन बजारीकरण र ब्रान्डिङ कार्यक्रमलाई अगाडि बढाउने भएको छ ।

प्रारम्भिक चरणमा माथागढी–कसेनीमा दालचिनी र प्रसोधन तथा मसला उद्योगको स्थापना गरिएको छ । गत आर्थिक वर्षमा उक्त भवन निर्माणसँगै प्रसोधन मेसिनरीहरुको पनि ब्यवस्था गरिएको थियो । जुन उद्योग स्थापनाका लागि गाउँलेहरुले उत्साही भएर जनश्रमदान समेत गरेका थिए । कुल २६ लाख ९५ हजार ७ सय २६ रुपैयाँको लागतमा निर्मित उद्योगमा गाउँलेहरुको तर्फबाट उक्त उद्योग स्थापनाका लागि २ लाख ४५ हजार ७ सय २६ रुपैयाँको श्रमदान भएको थियो ।

यो उद्योगबाट बिशेषतः माथागढीका महिला र युवाहरुलाई उद्यमशील बनाउने योजना गाउँपालिकाको रहेको छ । अध्यक्ष चिदीले नेपालीहरुको भान्छामा प्रयोग हुने धेरै मसला बाह्य देशबाट आयातित रहेको बताउनुभयो । चिदीले स–साना उपभोग्य वस्तु किन्दा पैसा देश बाहिर जाने र यहीं मसला बनाउ“दा अर्गानिक मसलाको प्रयोग गर्न पाईने र धेरैथोरै बेचेर महिला र युवाहरुले आम्दानी समेत गर्न सक्ने भएकोले पनि गाउँपालिकाले उद्योग स्थापनाका लागि कार्यक्रम बनाएको बताउनुभयो । माथागढी अदुवा उत्पादनका लागि प्रख्यात छ । यहाँ टिमुरको पनि उत्पादन छ । दालचिनी र बेसार पनि यहाँ प्रसस्त रुपमा उत्पादन हुन्छ । खुर्सानीका लागि समस्या छैन । धनियाँ पनि यही उत्पादन हुन्छ । यी स्थानीय उत्पादनहरुलाई मसला बनाई बजारी गर्न सक्ने हो भने राम्रो आम्दानी हुने भएकोले पनि गाउँपालिकाले यसप्रकारको पहल थालेको अध्यक्ष चिदीले बताउनुभयो ।

गाउँपालिकाले यो उद्योगलाई थप प्रभावकारी कसरी गराउन सकिन्छ भन्ने विषयमा छलफल अगाडि बढाएको छ । स्थानीय समुदायको अपनत्व हुने गरी उद्योग समुदायमा हस्तान्तरण गर्ने योजना रहेको उहाँले बताउनुभयो । यदि त्यसो भएमा उद्योग प्रति स्थानीयको अपनत्व हुने गाउँपालिकाले आर्थिक प्राविधिक सहयोग गर्ने उहाँको भनाई छ ।

लुम्बिनी प्रदेश सरकारको सहकार्यमा गाउँपालिकामा गत आर्थिक वर्षमा संचालित नवप्रवर्तन साझेदारी कोष अन्र्तगत मसला उद्योग भवन र मेसिन खरिद गरिएको थियो । यस आर्थिक वर्षमा महिलाहरुलाई उद्यमशील बनाउने योजना रहेको अध्यक्ष चिदीले बताउनुभयो ।

यसअघि स्थानीय महिलाहरुलाई २ दिने तालिम समेत संचालन गरिसकेको छ । गाउँपालिकाले महिलाहरुलाई आत्मनिर्भर गराउने उद्देश्यले मसला बनाउने तालिम दिइसकेको जनाइएको छ । तालिममा महिलाहरुलाई स्थानीय कच्चा पदार्थको प्रयोग गरि मसला बनाउन सिकाइएको थियो । यसरी गाउँमै मसला उद्योग खुलेपछि स्थानीय महिलाहरू पनि खुशी भएका छन् । यसअघिमा तालिममा सहभागी २० जना महिलाहरुले पालिकाले आफूहरुलाई जिम्मेवारी दिएमा कुशलतापुर्वक उद्योग संचालन गर्ने तयारी समेत गरेका छन् ।

स्थानीय हेमा दर्लामीले यो उद्योगबाट आफू जस्तै धेरै महिलाहरू उद्यमशील बन्न सक्ने बताउनुभयो । “उद्योग भएको स्थानमा पानीको ब्यवस्था पालिकाले गर्दिएर उद्योग संचालनको जिम्मेवारी हामीलाई दिनुभयो भने हामीले राम्रो गरेर देखाउ“छौं ।” उहाँले भन्नुभयो ।

तस्बिरः कसेनीमा निर्मित मसला उद्योग भवन

About Author

रुरु संचार मिडिया प्रा.लि
रुरु संचार मिडिया प्रा.लि
Articles: 836

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *