सामाजिक अभियान सङै धार्मिक सन्चार प्राइभेट लिमिटेड दसौं बर्षमा प्रवेश

प्रतिमा भट्टराई  तिमिल्सिना )  बैशाख   २७

धार्मिक स्थलहरुलाई संरक्षण गरौ पर्यटन आगमनमा वृद्धि गरौ भन्ने मुल नाराका साथ पाल्पा गुल्मी स्याङ्जाको संगम स्थल नेपालकै चार धाम मध्यको एक धाम रुरु क्षेत्र धाममा २०७१ सालमा रुरु धार्मिक सेवा सन्चार प्रालिको स्थापना गरिएको हो ।प्रालिले स्थापना भएको आजकै दिन लाई सम्झना गर्दै १० औ जन्मउत्सव समारोह सामाजिक सन्जालबाट शुभकामना आदान प्रदान गर्दै मनायको हो ।विगतका बर्षहरुमा विभिन्न कार्यक्रम गरि मनाए ता पनि यस वर्ष कुनै पनि कार्यक्रमको आयोजना गर्न नसकियको प्रालिका अध्यक्ष तथा पत्रकार चुरामणि तिमिल्सिनाले जानकारि दिनु भयो।

प्रालिले स्थापना काल देखिनै धार्मिक पौराणिक सास्कृतिक ऐतिहासिक तथा खोज मुकल पर्यटकीय स्थलहरुको प्रचारप्रसार गरिरहेको छ । रुरु क्षेत्रमा चार जिल्लाका कविहरुको माझ कबि गोष्ठी समारोह , असाय, गरिब, बिपन्न , फरक क्षमता , गरिब दुखि बर्ग भक्त भक्तेनि आमा बुवा सन्तहरुको लागि दाताहरुको समन्वयमा स्वास्थ शिबिर , लता कपडा वितरण ,भन्डारा खाध्य सामाग्री वितरण , ठुला ठुला महायज्ञको सन्चालन व्यवस्थापन गर्दै आइरहेको छ । नेपालमै पहिलो पटक रुरु धाममा भजन प्रतियोगिता दोहोरोसंख बजाउने प्रतियोगिता , करोड दिप प्रजवलन , चार जिल्ला पाल्पा, गुल्मी स्याङ्जा र अर्घाखाँचीका पत्रकार सम्मान , सामाजिक अभियानताहरु सम्मान , असल वुहारीको सम्मान निसुल्क चौरासी ब्रतबन्ध दान दाताको सम्मान कार्यक्रमलाई ९ औ वर्ष देखि निरन्तर सन्चालन गरिरहेको छ ।

प्रालिले यति मात्र हैन विभिन्न स्थानमा आवस्यकता अनुसार भजन मन्डलि संगै ब्राहामण उपलब्ध गराउने,प्रचारप्रसारको लागि रुरु भित्ते पात्रो प्रकाशन गर्ने , सन्चार र सुचना लाई प्रचारप्रसार गर्न विभिन्न बिधालय , महिला समुह,आमा समुह, क्लब उधोग बाणिज्य संघ, वडा परिवार लगायतलाई उत्घोषण, आधारभुत पत्रकारिता, समाचार लेखन, बाचन, नेतृत्व बिकास तालिम पनि सन्चालको कार्यलाई निरन्तरता दिदै आएको छ । सेवा सन्चारको नाम राखेकै आधारमा बिपन्न परिवारका बिरामी लाइ सामाजिक सन्जालको प्रयोग गरि आर्थिक सङ्कलन तथा हस्तान्तरण कार्यक्रमलाइ केही समय यता देखि प्राथमिकता साथ अगाडी बढाइरहेको छ ।प्रालि को कार्यलय सित कुनै पनि आथिक सहयोग जगेडा नभएपनि हाल सम्म दान विर दाताहरुको सहयोग बाट फ्री ईन्टरनेट सुबिधा देखि कार्यलय बसेको भवन सिसि क्यामेरा जडान , अफिसियल सामाग्री हाल सम्म दाताकै सहयोग बाट सन्चालन भएको छ

। यस अवसरमा आर्थिक भौतिक नैतिक देश तथा बिदेशबाट सहयोग प्रदान गर्नु हुने सम्पुर्ण दानदाताहरु प्रति हार्दिक धन्यवाद प्रदान गरिएको छ। यसो त यस सस्थाले बिगतका बर्षहरुमा शैक्षिक तथा बौद्धिक कार्यक्रम गर्ने , नेपाल प्रहरीको सहयोगमा पिछडिएका महिला बर्ग फरक क्षमता मात्र नभइ गाउँका महिला दिदि बैनिहरुलाइ लैङ्गकि हिम्सा,बाल बिबाह बहुविबाह, चेतना मूलक बिषयबस्तु सामाजिक सन्जाल , गाजा फडानी अबैध मदिरा उत्पादन रोकथाम , सरसफाइ कार्यक्रम जस्ता बिषयमा तालिम पनि प्रदान गरिरहेको छ । यस्ता कार्यक्रम लाई वडा तथा प्रहरीको सहयोग भएमा निरन्तर प्रदान गर्ने अध्यक्ष तिमिल्सिनाले जानकारि गराउनु भयो।

धार्मिक सस्था प्रालिले केही वर्ष यता देखि आफ्नै कार्यलय वाट कर्ताको माग भएको कारणले अन्लाईन बाट नामकरण , ग्रहसान्ति, जाप, हबन तर्पण तथा विविध पुजा गराउने कार्यक्रम पनि अगाडी बढाइरहेको छ

। यहाँ पर्यटन प्रबधन गर्न रुरु धाममा बृहत कविगोष्ठी समारोह गर्ने , स्थानीय बासि नेपाल प्रहरी जनप्रतिनिधि सङै सहकार्य गरि कालीगण्डकी सरसफाइ कार्यक्रम लाई अगाडी बढाउने गुरुकुलका बटुक तथा आश्रम परिवार लाई निशुल्क स्वास्थ शिविर सन्चालन गर्ने , आयुर्वेद औषधि सम्बन्धि जानकारी गराउने लगायतका कार्यक्रम पनि गरिने समचारमा उल्लेख गरिएको छ ।

About Author

रुरु संचार मिडिया प्रा.लि
रुरु संचार मिडिया प्रा.लि
Articles: 853

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *